PersonelAlımıVar.Net

Şehir Plancısı Maaşları 2024’te Ne Kadar?

Şehir plancısı maaşları ne kadar? 2024 yılıyla birlikte maaşlarına zam yapıldı mı? Her şehir plancısı aynı maaşı mı almaktadır? Bu meslek ile ilgili merak edilen maaş konusuna bu yazımızda ulaşabileceksiniz.

Şehir plancısı, kentlerin düzenli ve planlı bir şekilde gelişmelerini sağlamak amacıyla görev yapan uzman kişilerdir. Günümüzle birlikte şehirleşmeye verilen önem gittikçe artıyor. Şehir merkezlerinin çok fazla kalabalık olması nedeniyle yaşanılabilecek bir alan olması adına düzenlenmesi ve planlanması gerekiyor. Bu görevi de şehir plancısı olarak belediyelerde çalışmakta olan personeller üstlenmektedir.

Köye olan ilginin gittikçe azalması, köyde yapılabilecek olan işler ile çok fazla gelir elde edilemiyor olması insanları şehre doğru göç etmeye yöneltmeye başladı. 1980’li yıllar ile birlikte bu göç dalgası başladı. Hala daha devam etmektedir. İnsanların şehre olan ilgileri gün geçtikçe artıyor.

Ülkemizde hiç bir şehir merkezi yoktur ki nüfusu azalan. Nüfuslar gün geçtikçe artıyor yani şehir merkezinde yaşamakta olan insan sayısı artıyor. İnsan sayısının artmasıyla birlikte mimar ve araç sayıları gibi insanın ihtiyacı olan unsur sayıları da artıyor. Böylelikle ne oluyor? Eğer şehirdeki yaşam biçimi düzenli olmazsa, insanların yaşam kalitesi düşüyor. Bu kalabalığı düzenli şekilde yerleştirmek ve şehirdeki tüm insanların rahat bir şekilde yaşayabilmesi için bir planın olması şart.

Bu düzeni sağlamakta olan bir personel bulunuyor; şehir plancıları. Bu personeller belediyelerin bünyelerinde memur olarak çalışmaktadırlar. Her belediye bünyesinde bu personeli bulundurur. Bu personelin görevi ise bulunduğu ilçe de veya ilde yaşamın daha güzel olması adına, mimari yapıyı düzenlemektir. Yapılacak olan yeni evlerin, yeni işyerlerinin, yeni avmlerin veya yeni park alanların uygun olup olmadığını belirler. Uygun ortamın olması için kriterleri belirler.

 

Şehir Plancısı Maaşları 2024’te Ne Kadar?

Bu mesleğe olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu mesleğe ilgisi olanların ilk yaptığı iş ise bu mesleğe sahip olursalar ne kadar para kazanacaklarını öğrenmek. Bu nedenle bu tarz araştırmalar internet ortamında çok fazla yapılıyor.

Yeni başlayan şehir plancısı maaşı: 40.000 TL,

Kıdem sahibi şehir plancısı maaşı: +50.000 TL.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.