PersonelAlımıVar.Net

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü nasıl olunur diye araştırıyorsanız sizlere bu yazımızda bu mesleğe sahip olmak için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz. Ambulans şoförü olmak isteyen bir çok vatandaşımız bulunuyor. Bu mesleğe adım atması çok mu zor? Gelin birlikte göz atalım.

Dönemimizin zorlu şartları nedeniyle insanlar sırtlarını devlete yaslamak istiyor. Bunun için de devlete ait birimlerde meslekler araştırıyoruz. Bunlardan biri de ambulans şoförü olmaktır. Bunun iki ayrı yöntemi bulunuyor. Devlete ait hastanelerde ve özel hastanelerde çalışmak. Tabi ki devlete ait hastanelerde çalışanların çalışma şartları ve maaşları daha iyi olmaktadır. Fakat devlete girmek özel sektöre göre bir tık daha zor olabilmektedir. İki ayrı yöntem için de ne yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

 

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Çoğu mesleklerin bazı kriterleri olduğu gibi bu işin de kendine özel bazı kriterleri bulunuyor. En az lise mezunu olmak ve üniversitelerin ”Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olmak gibi şartlar devlet hastanelerinin aradığı şartlardan sadece bazıları. Maddeler halinde aranan şartlara bakacak olursak:

 • En az B sınıfı sürücü ehliyetine sahip olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • İlk yardım sertifikasına sahip olmak,
 • Sağlık Bakanlığı psikolojik analiz testlerini başarıyla tamamlamak,
 • İleri sürüş tekniği konusunda sertifika sahibi olmak,

 

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gereken Evraklar & Belgeler Neler?

 • İleri sürüş teknikleri ve psikolojik testlerden başarı sağlandığına dair belgeler,
 • Acil durumlarda müdahale konusunda bilgi sahibi olunduğuna dair acil yardım ve ilk yardım sertifikası,
 • Acil tıp teknisyenliği ön lisans bölümü diploması veya sağlık meslek liselerinden alınmış lise diploması,
 • Ambulans kullanımına uygun en az B sınıfı ehliyeti,

 

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

İnternette bu konuyla alakalı en fazla araştırılan konulardan birisi de bu sertifikanın nasıl alınabileceğidir. Bu sertifikayı Sağlık Bakanlığı vermektedir. Bunu vermek için yapmış olduğu uygulamalı ve yazılı sınav şeklinde iki ayrı kademesi bulunmaktadır. Bu sınav hakkında daha fazla bilgi almak için internette detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

 

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Bir diğer en fazla araştırılan konulardan birisi de budur. Hangi liseden mezun olduğunuz bir önemi bulunmuyor. Önemli olan liseden sonraki okul olan üniversitedir. Üniversitelerde bulunan ”Acil Tıp Teknisyenliği” bölümü devlette çalışmak isteyenler için en önemli kriterlerden biridir. Bu bölüm başarıyla tamamlanmalı ve ardından girilecek olan KPSS sınavında başarı yakalanmalıdır.

 

Ambulans Şoförü Çalışma Şartları

Özel sektörde ve devlette olmak üzere bireyler iki ayrı birimde çalışabilirler. İki ayrı birimin de çalışma şartları değişiklik göstermektedir. Devlette daha iyi çalışma şartları ve bir miktar daha yüksek maaş ile çalışma imkanı bulabilirken, özel sektörde çalışma şartları bir tık daha ağır olabilmekte ve maaşlar bir tık daha düşük olabilmektedir.

Devlette çalışma saatleri daha belirginken, özel sektörde çok sık değişiklik gösterebilmektedir.

2024 yılında Ambulans Şoförü Maaşları:

 • Özel hastanelerde maaşlar: 20.000 TL’den başlamaktadır.
 • Devlet hastanelerinde maaşlar: 35.000 TL’den başlamaktadır.

 

Ambulans Şoförü Personel Alımı

Ambulans şoförü olmaya karar verdiyseniz ilanları takip edebilmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Detaylı bilgi: Ambulans şoförü alımı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Saban dedi ki:

  Bende olmak istiyorum her ne pasina olursa olsun