PersonelAlımıVar.Net

Muhtar Maaşları Ne Kadar Oldu?

Muhtar maaşları hep merak konusu olmuştur. Her mahallede görevli olarak bulunan muhtarlar ne kadar maaş alıyorlar?

Muhtarlar da belediye ve milletvekili seçimleri gibi, seçimler ile seçilmektedirler. Muhtar olmak isteyen bireyler mahallesi adına adaylığını koyar ve oylamaya gidilir. Ardından en yüksek oy alan, o mahallenin muhtarı seçilir. Son dönemlerde muhtarların maaşlarının yükselmesi, insanların ilgisini çekmiş durumda. Aday olabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Her mahallede muhtarlara özel bir daire bulunmaktadır. Genel olarak bunu muhtarın kendisi ayarlamaktadır. Yani insanların bir işi olduğu zaman, onlara ulaşabilmeleri adına bir işyeri gibi bir yerdir. İnsanların muhtarlarla bir çok işi olabiliyor ve onlara ulaşmaları gerekebiliyor.

 

Muhtarlar Ne Kadar Kazanıyor?

Devlete ait bir birim olduğundan dolayı sürekli olarak maaşlarında zam olan bir bölümdür. Devletin bu kuruma ait tam olarak kaç para verdiği bilinmez. Ortalama bir hesap ile insanlar ne kadar para kazandıklarını tahmin ederler. Alınan maaşların asgari ücretten çok az daha yüksek olduğu bilinmektedir. Her yıl asgari ücretin artması ile birlikte ufak artışlar muhtarların maaşlarında da olmaktadır.

Önceki senelerde muhtarların Sosyal Güvenlik Primleri devlet tarafından ödenmiyordu. Artık devlet bu duruma da el attı. Sosyal Güvenlik Primlerini de devlet ödemeye başladı. Sosyal Güvenlik Primi ise aylık 1500, 1900 TL civarında. Bunu da aldıkları maaşa eklersek, şuanda muhtarların kazançları ortalama 17 bin TL – 18 bin TL arasında değişiklikler göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.