PersonelAlımıVar.Net

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama ve Öğrenme

Ehliyet ceza puanı sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı öğrenme işlemi, sürücü ceza puanı sorgulama E-Devlet üzerinden nasıl yapılır? Kaç ceza puanım var gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarına nasıl ulaşabileceğini bu tarz cezaları nereden görebileceğinizi sizlere anlatacağız.

Trafik cezalarının artması ile birlikte insanlar ceza yeyip yemediklerini merak ediyorlar ve ceza yediysem nasıl öğrenebilirim diye merak ediyorlar. İnternetten ufak işlemler sonucunda ceza yeyip yemediğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Ehliyet Aktif Ceza Puanı Nedir?

Trafik cezasına mahrum kalan kişilere ceza kesildiği gibi sürücü belgelerine de ceza puanı eklenir. Ceza puanı belirli bir rakamın üstüne çıktığında ehliyetlere belirli süreler ile el konulur. Daha öncesinde ceza yediyseniz mutlaka sizlere de ceza puanı eklenmiştir. Üst üste yenilen cezalar ve puanı yüksek olan cezalar yediğinizde örneğin, alkollü araç kullanmak gibi. Bu tarz cezaların puanları yüksektir.

 

Sürücü Ehliyet Ceza Puanı Öğrenme ve Sorgulama İşlemlerini Nasıl Yapabilir?

Trafik halindeyken trafik polisleri tarafından durdurularak yenilen cezalar haricinde kameralardan yenilen cezalar evimize PTT tarafından gönderilmektedir. Kamera ile yediğiniz bir ceza 10 ile 40 gün içerisinde adresinize gelecektir. Fakat bu süreci beklemeden de ceza yeyip yemediğinizi öğrenebilirsiniz.

Ehliyet ceza puanını ve ceza miktarını öğrenmek için E-Devlet şifresine sahip olmanız yeterlidir. E-Devlet şifreniz yoksa bile internet üzerinden 10 dakikada TC Kimliğinizdeki bilgiler ile bir şifre temin edebilirsiniz. Ben internet ile uğraşamam diyorsanız en yakın PTT teşkilatına giderek de bir şifre temin edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak E-Devlet’ten sorgulama sistemine ulaşabilirsiniz. ”Kişisel bilgileri doğrula” kısmına tıklayarak E-Devlet girişinizi yaptığınızda aracınızla ilgili bazı soruları doldurduktan sonra açılan sayfada ceza puanınızı ve hali hazırda işlemiş olduğunuz cezanın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

Trafik ihlallerinin ceza puanları

  • Alkollü içki alarak araç kullanmak 20
  • Hız sınırlarını %10’dan %30 (dahil)’a kadar aşmak 10
  • Hız sınırını %30’dan fazla aşmak 15
  • Dönüş kurallarını ihlal etmek 20
  • Geçme kurallarını ihlal etmek 20
  • Emniyet kemeri takmamak 15
  • Telefon ve benzer haberleşme araçlarını kullanmak 10

Ehliyet ceza puanı 100 olan kişilerin ehliyetlerine el konulur. Bu nedenle trafikte dikkatli araç kullanmamız gerektiğini unutmayalım. Fikirlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.