PersonelAlımıVar.Net

Uzman Çavuş Maaşları 2023’te Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşları ne kadar oldu? Uzman çavuş olmak için neler yapmak gerekiyor? Uzman çavuşların görevleri nelerdir? Bulundukları bölgeye göre aldıkları maaşlarda değişiklik oluyor mu? Tarzında merak edilen soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilmek mümkün.

Bu dönemlerde devletin çok fazla askeri personel aldığını biliyoruz. Alım yapacak olduğu alanlardan birisi de uzman çavuşlardır. Bu mesleğe sahip olanların da maaşlarının ne kadar olduğu, bu mesleği düşünenler için oldukça merak konusu haline geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl binlerce Kara, Hava ve Deniz Komutanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı için uzman çavuş alımı yapıyor.

 

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Öncelikle devletin alım yapacağını duyurması gerekir. Genel olarak başvurular için aranan şartlar şunlardır:

TC vatandaşı olmak,
Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak,
Askerlik hizmetinin 6’ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak,
Ortaokul, lise, yüksekokul veya fakülte mezunu olmak. (Bazı alımlarda en az lise mezunu şartı aranmaktadır)
Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olması,
Taksirli suçlar haricinde, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak.
TSK manevi değerine gölge düşürücü, askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, bölücü, ideolojik görüşü benimsememiş olmak.
Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak. (100 puan üzerinden)
Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeğeneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için ise “Sağlam,Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,
– Boy ve kilo oranları tablosunda belirlenen değerler içerisinde uygun bulunmak. (Adayların en az 164 cm, en fazla 210 cm boyunda olmaları gerekmektedir)

 

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuşların maaşları değişiklik gösterebilmektedir.

  • Yeni göreve başlayan uzman çavuş maaşı: 9500 TL – 10800 TL arasında,
  • Doğuda görev yapan uzman çavuş maaşı: 11000 TL – 1300 TL arasında,
  • Suriye’de görev yapan uzman çavuş maaşı: 2000 TL – 26000 TL arasında.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.