PersonelAlımıVar.Net

Polis Maaşları 2024’te Ne Kadar?

Polis maaşları 2024’te ne kadar oldu? Yeni başlayan polis maaşı ne kadar oldu? Polislerin çalışma saatleri ve çalışma şartları nasıl? Tüm bu tarz merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda sizlerle.

Bir çok kişinin hayali olan meslek polisliktir. Bir çok genç, çocukluk yaşlarından beri polis abilerine hayranlıkla bakar ve bir gün ileride onlar gibi olmak ister. Bizler de küçükken polislere hayrandık ve hep onlar gibi olmak isterdik.

Tüm bunlardan ziyade ülkemizde sürekli olarak polis alımlarının olması ve maaşlarının bir çok maaşlara oranla iyi olması bu mesleği tercih edilebilir kılıyor. Ayriyeten iş bulamayan bir çok gencin aklında bulunan bir diğer yöntem ise polis olmaktır.

2024 yılıyla birlikte polis maaşları bir miktar zam yapıldı. Güncel durum aşağıdaki tablo şeklindedir.

 

Polis Nedir? Kime Denir?

Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransa’daki karşılığı ”Police”dir. Bir çok ülkede bu terim kullanılmaktadır. Türkçeye de biraz çevrilerek gelmiştir. Kamu görevlisi olarak devlet bünyesinde çalışmaktadırlar. Görevleri bulundukları bölgenin huzur, güvenlik ve asayiş sorunlarıyla ilgilenmektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışırlar ve İçişleri Bakanlığına bağlıdırlar. Türkiye’nin tüm illerinde polisler mevcuttur. Her geçen sene ülkemizdeki polis sayısı artmaktadır. Polislerin kendi içerisinde alt dalları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; asayiş, cinayet, trafik, siber güvenlik, sivil ve özel harekat gibi.

 

2024 Polis Maaşları (Güncellenecek)

%50 zamma göre 8/1 derecesinde görev yapan polis memurunun maaşı 29 bin 525 liradan 44.287 liraya yükselecek. 3/1 kıdeminde görev yapan baş komiser maaşı ise mevcut olarak 32 bin 626 lira olarak ödeniyor. %50 zam yapılması durumunda baş komiser maaşı 48.939 lira olacak.

 

Polisin Görevleri Neler?

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan polis memurlarının yapmak zorunda olduğu bazı görevleri bulunmaktadır:

  • Kamu düzenini korumak,
  • Yurt içinde güvenliği sağlamak,
  • Vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini korumak,
  • Toplumun düzenini korumak,
  • Üst kamu görevlilerinin verdiği görevleri yerine getirmek,
  • Ahlak dışı, toplumu rahatsız eden veya insanların haklarını çiğneyen olaylara müdahale etmek,
  • Terörle ve teröristlerle mücadele etmek,
  • Suçlularla ve suçlarla mücadele etmek,
  • Toplumda huzuru ve güvenliği sağlamak,

Buna benzer görevleri bulunabilmektedir. Genel olarak bakacak olursak toplumun huzurunu sağlamak ana görevleridir. Diğer tüm kategoriler aslında bu maddeye dayanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.