PersonelAlımıVar.Net

Jandarma Maaşları 2022

Jandarma maaşları ne kadar? 2022’de zam geldi mi? Jandarmalar bölgelerine göre farklı miktarlarda mı maaş alıyorlar? Bu konular hakkında merak ettiğiniz maaş bilgilerine bu yazımızdan ulaşabileceksiniz.

Jandarma olmak isteyen bir çok genç, bu mesleğin maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Son dönemlerde askeri personel alımlarının gittikçe artması ve maaşlarının iyi seviyelere gelmesi bu tarz askeri meslekleri tercih edilebilir kılıyor.

Jandarma, emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan ve diğer kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin verdiği görevleri yerine getiren, silahlı genel kolluk kuvvetidir.

Maaşları etkileyen bazı faktörler olabiliyor. Tüm bunları inceledikten sonra kendinizin alabileceği maaş miktarını hesaplamalısınız.

 

Jandarma Maaşları Ne Kadar?

2020 yılında bu personellerin maaşları 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişkenlik gösteriyordu. Değişkenlik gösterme nedenleri ise; evli olmak, görev yeri ve görev süresi gibi kriterlerdi. 2022 yılıyla birlikte maaşlar en az 4 bin 500 TL seviyelerine geldi. Yine maaşları etkileyen bazı faktörler bulunuyor:

  • Görev yeri,
  • Geçmiş görev süresi,
  • Evli ve çocuk durumu.

Bu tarz kriterler maaşların belirlenmesindeki faktörlerdir. Tüm bunlar hesaplandıktan sonra jandarma personelinin alacağı net miktar belirlenir. Fakat maaşlar hakkında şunu söylemek doğru olacaktır.

2022 yılı itibari ile alınan en düşük ve en yüksek maaşları şu şekildedir:

  • Yeni göreve başlayan batıda: En az 6,500 TL. En çok 7,500 TL.
  • Uzun yıllardır görev içerisinde ve batıda: En az 6,500 TL. En çok 7,900 TL.
  • Evli çocuklu ve yeni göreve başlayan batıda: En az 6,500 TL. En çok 8,000 TL.
  • Evli çocuklu ve yeni göreve başlayan doğuda: En az 6,800 TL. En çok 8,500 TL.
  • Evli çocuklu ve yıllardır görev içerisinde olan doğuda: En az 7,500 TL, En çok 9,500 TL.

 

Yurtdışında Yapılan Görevlerde Alınan Ücretler

Askeri personellere zaman zaman yurtdışı görevler çıkabilmektedir. Ülkemiz teröristlere karşı sürekli olarak savaşmaktadır. Bunun için zaman zaman sınırımızdaki ülkelere personel gönderimi sağlamaktadır. Örneğin şuanda Suriye’de yaşanan sorunlar nedeniyle bir çok askerimiz Suriye sınırı içerisinde görev yapmaktadır. Bu süreçte alınan maaşlar çok daha artmaktadır. Örneğin ülke içerisinde 5 bin TL alıyorsanız, Suriye göreviniz çıkarsa orada 8 ila 10 bin TL arasında bir maaş alırsınız.

Jandarmanın görevleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.