PersonelAlımıVar.Net

Havalimanında Kayıp Olan Bagaj İçin Ne Yapılır?

Havalimanında kayıp olan bagaj için ne yapılır? Havalanında bagajımı kaybettim ne yapabilirim? Havaalanında kayıp bir eşya durumunda ne yapılmalıdır? Tarzında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Hava taşımacılığının artması ile birlikte insanlar yer taşımacılığından ziyade artık hava taşımacılığına yöneldi. Erkenden alınan biletler ile hava yolu ve kara yolu arasında fiyat olarak pek fark olmaması da hava yolunun tercih edilebilir olmasının en büyük sebeplerindendir.

 

En Güvenilir Taşımacılık: Hava Yolu

İnsanlar hava yolu ile seyahat etmeye hala tedirgin olsalar da, en güvenilir taşımacılığın hava yolu olduğunu söylemek isteriz. Türkiye’de yolcu taşımacılığı olarak en son kaza 30 Kasım 2007’de Atlasjet’e ait uçak Isparta’da dağa çakılmasıyla oldu. 2007’den bu yana çok şükür ki böyle bir kaza ile karşılaşılmadı. Tabi şöyle bir durum da var uçaktaki kazalarda kurtulma ihtimali oldukça düşük. Kara yolunda oluşan kazalarda kurtulma ihtimali çok daha yüksek.

En güvenilir olmasının yanı sıra çok hızlı olması da tercih edilmesindeki bir diğer en önemli etkendir. Örneğin İstanbul’dan Trabzon kara yolu ile 17-20 saat arası sürebilirken uçak ile yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Son dönemlerde uçak biletleri ile otobüs biletleri arasında çok büyük fark olmaması nedeniyle de uçaklar oldukça tercih ediliyor. Tabi uçak biletlerini en az 10 gün erkenden alırsanız fiyatlar arasında pek fark olmayacaktır. Son bir veya iki gün kala bakarsanız arada büyük oranlarda farklar olacaktır.

 

Havaalanında Kaybedilen Bagaj İçin Ne Yapılmalıdır?

Havaalanlarında çok nadir de olsa bazı zamanlarda bagaj kayıpları yaşanabilmektedir. Bagaj kaybının en büyük nedenlerinden birisi ise sizin bagajınızı karıştırıp başkasının almasıdır. Akla gelen diğer bagaj kaybı sebepleri şunlardır fakat bu sebeplerin geçekleşme ihtimali yüz binde bir ihtimaldir:

  • Bagajın başka uçağa koyulması,
  • Bagajın uçaktan bagaj dağıtım yerine getirilmemesi,

Genel olarak insanlar yukarıda belirttiğim ve gerçekleşmesinin çok zor olduğu iki ihtimali düşünmektedir. Bu ihtimallerin gerçekleşme ihtimali oldukça düşüktür. Genelde bagaj kayıplarının sebebi, bagaj karışıklığıdır. Kendi bagajına benzeten kişi sizin bagajınızı alabilir. Bu esnada da siz bagajınızın kaybolduğunu düşünürsünüz.

Böyle bir durumda hemen oradaki güvenliğe durumu bildirmeniz gerekmektedir. Bagaj dağıtım işi 20-25 dakika sürebilmektedir. Tüm bagajlar döndükten sonra eğer bagajınız gelmediyse güvenliğe durumu bildirmelisiniz. Güvenlik bagajları dağıtım yerine koyan personel ile iletişime geçer ve dağıtıma girmemiş bagajın olup olmamasını sorar, ardından havaalanında durum ile alakalı anons yapılır. Bagajınızı başkası yanlışlıkla aldıysa zaten geri getirecektir ve size haber verilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.