PersonelAlımıVar.Net

Devlete Borcum Var mı? Devlete Olan Borç Sorgulama

Vatandaşlarımız devlete borcum var mı diye merak ediyor ve bu konular hakkında araştırmalar yapıyorlar. Devletin, vatandaşlarına özel hazırladığı bir sistem bulunuyor ve bu sistem ile insanların devlete herhangi bir borcunun olup olmadığını öğrenebiliyorlar.

Son zamanlarda oldukça gündeme gelen konulardan birisi insanların devlete olan borçlarıdır. Devlete bazı zamanlarda hiç bilmediğimiz borçlarımız olabiliyor. Farkına varmadığımızdan ödeme işlemini yapmıyoruz ve böylelikle zaman içerisinde faiz binerek olan borcumuz katlanıyor. Geçenlerde de haberlerde karşımıza bu konulara dair bir çok örnek çıkmıştı. Borcunun farkında olmayan insanlara yıllar sonra bu borç faiz eklenerek geri dönmüştü. Vatandaşlar da durumdan şikayetçi olmuştu. Bunu gören halk ise artık bir borcunun olup olmadığını daha da merak etti ve araştırmalara başladı.

 

Devlete Borcum Var mı? Nasıl Sorgularım?

Devlete olan borçlarımızı takip etmek gerekiyor. Yoksa ilerleyen zamanlarda bu borçlara faiz binerek çok daha fazla miktarları ödemek durumunda kalabiliriz. Borcumuzun olup olmadığını takip edebileceğimiz bir sistem bulunuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan sistem sayesinden vatandaşlar internet üzerinden herhangi bir borcunun olup olmadığına bakabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığının oluşturmuş olduğu ”Borç Bilgilendirme” sistemi sayesinde vergi, idari para cezası, trafik para cezası, askerlik para cezası gibi aklınıza gelebilecek her türlü cezai işlemi görebiliyorsunuz.

Borcumuzun olup olmadığını öğrenebilmek için buraya tıklıyoruz.

Ardından açılan sayfada aşağıda ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan yere tıklıyoruz.

Borcunuzu öğrenebilmek için sisteme E-devlet aracılığıyla girilebilmektedir. E-devlet şifrenizi biliyorsanız şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer E-devlet şifrenizi bilmiyorsanız ”E-Devlet Şifresi” kısmının hemen altında ”Şifremi Unuttum” yazısı yer almaktadır. Oraya tıkladığınızda aşağıda sizlere 4 seçenek çıkacaktır. ”Şifremi Hatırlamıyorum”a tıklayıp ”Devam Et” dediğiniz zaman yeni şifre oluşturabileceksiniz.

Yeni şifre oluşturabilmek için kimliğiniz yanınızda olmalı çünkü seri no ve cüzdan no gibi bilgileri sizlerden istiyorlar. Bu bilgileri doldurduktan sonra yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Şifrenizi unutmamak için bir yerlere kayıt etmenizi öneririz. Unuttuğunuz taktirde yine aynı yöntem ile yeni bir şifre almak mümkün olacaktır. Şifreyi aldıktan sonra sizler de devlete dair borcunuzun olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.