PersonelAlımıVar.Net

CİMER Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani kısalma adı (CİMER) olan kuruma şikayet başvurusu nasıl ve nereden yapılır? CİMER başvuru yapmak istiyorum, nasıl yaparım? CİMER nedir? CİMER çağrı merkezi telefon numarası, adresi, maili ve fax numarası nedir? Bu konuyla merak ettiğiniz tüm bilgiler yazımızda bulunuyor.

Devlet, vatandaşların herhangi sıkıntılarında kendilerine ulaşabilmeleri adına bir sistem oluşturdu. CİMER denilen bu sistemde vatandaşlar herhangi sorunları olduğunda şikayetlerini devlet yetkililerine bildirebiliyorlar. 2006 yılından bu yana aralıksız hizmet veren CİMER oldukça iş gören bir yapı haline geldi. Her şikayet değerlendirilmeye alınıyor ve gerekli işlemler yapılıyor. Ayrıca şikayet etmek bir tıklama ile yapılabilecek kadar kolay bir şey.

Sadece şikayetlerin değil her türlü isteğin ve bilgilendirmenin de istenildiği bir kurum. Açıldı günden bu yana bir çok isteğe, şikayete ve bilgilendirmeyi gerçekleştiren bir kurumdan söz ediyoruz. Sizlerde herhangi bir şikayet, öneri veya bilgi talebinizi bu kuruma iletebilirsiniz. Kurum talebinizi inceledikten sonra sizlere dönüş sağlayacaktır.

2006 yılıyla birlikte vatandaşın sıkıntılarına daha hızlı yanıt verebilmek adına şuanda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi ile birlikte böyle bir kurum hayata geçirildi. O yıldan bu yana hız kesmeden kurum görevini yerine getirmeye devam ediyor. Peki CİMER’e nasıl başvuru yapabilirim?

 

CİMER Şikayet Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kısalma adıyla (CİMER) üzerinden şikayetlerinizi, isteklerinizi ve bilgi taleplerinizi iletebilirsiniz. İlettiğiniz başvurular incelendikten sonra sizlere dönüş gerekli kurumlarca sağlanacaktır. Devlet kurumlarıyla yaşadığınız sıkıntıları, öğrenmek istediğiniz bir bilginizi veya belediyelik bir durumu bile buraya iletebilirsiniz. Örneğin mahallenizde bir yol çok kötüdür bunu iletebilirsiniz. Şimdi sırasıyla başvuru yapmak için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğim.

Başvuru E-Devlet üzerinden de yapılabilir veya CİMER’in resmi sitesinden de yapılabilir. E-Devlet şifresini çoğu kişi bilmiyor olabiliyor bu nedenle CİMER üzerinden başvuru yapmak çok daha kolay. 10 dakikada başvuru yapabileceksiniz. Detaylı şekilde anlatmaya başlıyoruz.

 

CİMER’in Resmi Sitesinden Başvuru Yapmak

1. Adım

https://www.cimer.gov.tr/ linki üzerine tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir sayfa ekranınızda açılacak.

cimer başvurusu nasıl yapılır

2. Adım

Sağ tarafta çıkan bilgileri eksiksiz şekilde dolduruyoruz. Sizlerden doldurmanız gereken şu bilgiler istenecektir:

  • T.C. kimlik numarası
  • Adınız
  • Soyadınız
  • Annenizin evlenmeden önceki soyadının ilk ve son harfi
  • Cep telefon numaranız

3. Adım

Bu bilgileri girdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacak.

cimer başvuru

Tüm bu bilgileri eksiksiz şekilde doğru girmeniz gerekiyor. Telefon numarasını girdikten sonra sizlere o telefonun size ait olduğunu öğrenmeleri için bir kod yollayacaklar. Telefonunuzu elinize aldığınızda ise şöyle bir mesajın gelmiş olması gerekiyor:

cimer telefon kodu

Sizlere gelecek olan kodu yukarıda açılan sayfada ”Onay kodunuzu yazın” kısmına yazıyoruz. Yukarıdaki kod benim örnek için kullandığım koddur onu yazmayın size gelen kodu yazın.

4. Adım

Kodu yazıp ”Devam et” dedikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacak:

cimere şikayet başvurusu nasıl yapılır

Burada istenilen tüm bilgileri eksiksiz şekilde dolduruyoruz. Hangi konu hakkında bilgi almak istiyorsak yukarıda seçmemiz gerekiyor. Şu taleplerde bulunmak mümkün:

  • İstek
  • Görüş / Öneri
  • İhbar
  • Şikayet
  • Bilgi edinme

Hangi yönde istekte bulunacaksanız açılan sayfada yukarıda seçme kısımları bulunuyor. İsteğiniz seçeneğin kutusuna tıklayın.

Not: Orada görünen adresiniz şuanda bulunduğunuz adresten farklı ise sayfanın altına ”Nüfusta yer alan adresimi kullanmak istemiyorum” kısmına tıklıyoruz.

5. Adım

Tüm bilgileri doldurduktan sonra sayfanın sağ alt kısmında bulunan ”İleri” kısmına tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi sayfa açılacak:

cimere başvuru nasıl yapılır

Ben ”Şikayet” kısmını seçtim ve şikayetimi anlatabilmem için gerekli sayfa açıldı. Açılan sayfaya güzel şekilde şikayetinizi belirtmeniz gerekiyor. Resim ile şikayetinizi destekleme istiyorsanız alt kısımda ”Dosya seçiniz” kısmı bulunuyor. Oraya tıklayarak resim koyabilirsiniz. Örneğin bozuk bir yolu şikayet edecekseniz o yolun fotoğrafını koymanız mantıklı olacaktır.

6. Adım

Şikayeti yazdıktan sonra sayfanın sağ alt kısmında bulunan ”İleri” kısmına tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi sayfa açılacaktır:

cimere en kısa yoldan başvuru

Tüm bilgilerimizi son kez kontrol ediyoruz. Ardından başvurunuzun daha hızlı onaylanması adına sizlerden CİMER’in bir talebi oluyor. Sol alt kısımda kırmızı yazıyla yazılmış olan ”Başvurunuz, CİMER aracılığıyla en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere seçeceğiniz kuruma doğrudan iletilecektir.” yazısına tıklıyoruz. Tıkladığımızda seçenek olarak bakanlıkların isimleri açılacaktır. Yazacağınız şikayet veya istek hangi kuruma hitap ediyorsa onu seçmelisiniz.

Not: Hangi kuruma hitap ettiğini bilmiyorsanız bir şey seçmeniz gerekmiyor. CİMER yetkilileri hangi kuruma hitap ettiğini tespit edip onlara yönlendiriyor. İşlem bir kaç gün uzamış oluyor. Yanlış kurum seçmeniz dahilinde yine CİMER doğru kurumu tespit edip onlara yönlendiriyor. Bu yönden sıkıntınız olmasın.

Yine sol altta kurum seçiminin alt kısmında yazan ”Yasal bilgilendirmeyi okudum, kabul ediyorum.” kutusuna tıklayıp, sağ altta bulunan ”Başvuru tamamla” kısmına tıklıyoruz ve böylelikle CİMER’e şikayetimiz veya isteğimiz ulaşmış oluyor.

 

Başvuru Yaptım, Başvurumu Nereden Takip Edebilirim?

Başvuru yaptıktan sonra artık başvuruya gelen cevabı beklemek gerekiyor. Cevap gelmese dahi şikayetinizin sürecini takip edebilirsiniz. CİMER her adımı sizlere bildirir. Örneğin kuruma teslim ettiği zaman şikayetiniz Milli Eğitim Bakanlığına yönelikse ”Milli Eğitim Bakanlığına şikayetiniz yöneltildi” tarzında gelişimlerden sizleri haberdar eder. Tüm bunları öğrenmek için:

https://www.cimer.gov.tr/ adrese tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Başvuru yaparken de kullandığımız sayfaydı burası fakat burada ”Başvuru Sorgula” kısmını seçiyoruz. Ardından gerekli bilgileri dolduruyoruz ve şikayetimizin sürecini öğrenebiliyoruz.

cimer başvuru sorgulama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.